Wadowice

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny jako jedyna na świecie, prezentuje na swoich ścianach nauczanie ojca świętego. W sklepieniu nawy głównej wierni podziwiają encykliki, w kaplicach adhortacje, w kaplicy Ukrzyżowania zapoznać się można z papieskimi Listami. Prezbiterium prezentuje błogosławieństwa, a na sklepieniu prezbiterium przedstawiono patronów Polski i świętych, których kanonizował papież Polak: św. Stanisław, św. Stanisław Kostka, św. Jadwiga, św. Kinga, św. Rafał Kalinowski, św. Albert Chmielowski, św. Maxymilian Kolbe, św. Faustyna.

Św. Jan Paweł II odwiedził Wadowice jako papież trzykrotnie w latach 1979, 1991 i  999. Na jego pamiątkę postawiono kilka pomników, a Plac, popularnie zwany rynkiem, nazwano jego imieniem. Najbardziej znanym jest dwuipółmetrowy pomnik z 2006 roku z brązu, dłuta Maksymiliana Biskupskiego, na którym uśmiechnięty Papież stoi na granitowej skale, w lewej dłoni trzyma pastorał, a prawą rękę błogosławi wiernych. Monument stoi w miejscu, w którym papież spotykał się z mieszkańcami miasta podczas wizyt w swoim rodzinnym mieście w 1979 i 1999 roku.. Kolejny pomnik Jana Pawła II znajduje się przed kościołem św. Piotra Apostoła. Jest to dzieło włoskiego rzeźbiarza Luciano Minguzziego. Kościół św. Piotra Apostoła, został wybudowany jako votum wdzięczności za powołanie Karola Wojtyły na stolicę Piotrową oraz za cudowne uratowanie Jana Pawła II z zamachu, na Placu św. Piotra w Rzymie. Konsekracji kościoła dokonał osobiście papież Jan Paweł II 14 sierpnia 1994 roku. Oryginalny projekt nawiązujący do budowli Wadowic, Krakowa i Rzymu, wykonali Przemysław Szafer, Jacek Gyurkovich i Ewa Węcławicz – Gyurkovich. Wewnątrz kościoła na posadzce zaznaczony jest czerwonymi płytkami obrys Placu św. Piotra z zaznaczonym miejscem zamachu. Od roku 2003 z tyłu Kościoła, na wznoszącym się w kierunku Alei Wolności wzgórzu, wierni mogą kontemplować modlitw na Golgocie, na której wznosi się Krzyż Misyjny.  

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach mieści się w domu przy Kościelnej 7, w którym urodził się Karol Wojtyła. Na ekspozycji na ponad tysiącu metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach, można zobaczyć osobiste rzeczy Jana Pawła II, rękopisy, fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów i dokumentów z życia studenckiego, a także cztery sutanny z różnych etapów życia: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, czapka i modlitewnik.
Jak to naprawdę było z kremówkami, czemu Papież wstydliwie zakrywał się kartką podczas przemówienia? Otóż po maturze wybrali się grupką przyjaciół na kremówki i urządzili konkurs, kto najwięcej zje. Karol zjadł „tylko” dziesięć, zwycięzca pochłonął szesnaście…

W Wadowicach warto zwiedzić:

  • Kościół p.w. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny),
  • Pomniki św. Jana Pawła II,
  • Dom rodzinny Karola Wojtyły,
  • Muzeum Miejskie,
  • Kościół Na Górce,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity,
  • Pomnik Emila Zegadłowicza,
  • Kościół św. Piotra Apostoła,
  • Golgota.