Europejskie Centrum Bajek - Pacanów

„Chcecie wierzyć, czy nie chcecie,
a Pacanów jest na świecie.
Piękna t
o osada, skromna
i dla bajki wiekopomna”

Rozgłos Pacanów zawdzięcza Kornelowi Makuszyńskiemu, który stworzył bajkową postać Koziołka Matołka. Sława Koziołka przetrwała próbę czasu w ludzkich sercach, a dziś Pacanów zyskał zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Bajek. Są trzy wersje wyjaśniające fakt, że „W Pacanowie kozy kują”. Otóż jedni twierdzą, że we wsi żyli kowale, którzy wykonywali elementy do łodzi, zwane „kozami”. Inni, że kowale nazywali się Kozami. Kolejna wersja głosi, że Siemian (fundator kościoła) pieczętował się herbem Koźlichrogów.

W czerwcu 2003 roku, pomysłodawca i ówczesny minister kultury, Waldemar Dąbrowski nominował uroczyście Pacanów Europejską Stolicą Bajek, powstałe Centrum Bajki za swojego patrona obrało oczywiście Koziołka Matołka. Budynek otaczają: ogród zmysłów i kuźnia, upamiętniająca słynnych kowali, noszących nazwisko Koza, z bajki „120 Przygód Koziołka Matołka”.

Wizyta w Europejskim Centrum Bajki to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów: na turystów czeka niezwykła wystawa, pt. „Bajkowy świat”. Wita nas Garderoba Czarów-to nietypowa szatnia. Oprócz ubrań dzieci znajdują się tam stroje pozostawione przez postaci bajkowe: czapeczki krasnoludków i buty Kota w Butach.

W Bajkowym Przedpokoju od pierwszej chwili czujemy się przeniesieni do bajkowej rzeczywistości. Olbrzymie komody sprawiają, że dorośli czują się, jak dzieci. Wchodzimy na wystawę przez…mysią dziurkę. Na Zaczarowanym Dworcu Koziołka Matołka, na interaktywnej mapie Europy maluchy szukają miejsca zamieszkania baśniowych stworzeń. W Czarodziejskim Ogrodzie świecące latarnie mają kształt leśnych konwalii. Wielkie jagody są uszyte z granatowego aksamitu i wypełnione są gąbką. Pośród tych magicznych roślin możemy znaleźć „gadające kamienie” i spotkać Calineczkę, śpiącą w kwiatowym kielichu i smoka.

Należy jeszcze zwiedzić sanktuarium Św. Krzyża, z słynącym cudami krucyfiksem. Kościół obecnie jest Sanktuarium Jezusa Konającego i nosi tytuł bazyliki mniejszej, nadany 14 listopada 2008 r. przez papieża Benedykta XVI.

Św. Marcin patron Pacanowa, który widnieje w herbie wsi, jest patronem kowali, a w „Pacanowie kozy kują,” warto więc „Błąkać się po całym świecie,/Aby dojść do Pacanowa”.

W Pacanowie warto zwiedzić:

  • Europejskie Centrum Bajek,
  • Rynek Główny,
  • Sanktuarium Krzyża świętego,
  • Kaplica z cudami słynącym krucyfiksem.